Klassisk musikkryssning 12/10

Äntligen dags igen! För tredje året i rad fyller vi salongerna med klassisk musik av högsta klass. Konserter med verk från barocken, wienklassicismen och romantiken. Blåskvintett, solosång, pianokvartetter, poesi samt en pratglad frukostklubb med alla artister.
Njut av klassisk musik ombord på Birka Gotland med ett antal av landets ledande musiker samt det norska stjärnskottet, sopranen Synne Vinje. Konstnärlig ledare är Ola Karlsson, mångårig solocellist i Radiosymfonikerna och professor vid Kungliga Musikhögskolan.
Medverkande
Festivalens konstnärlige ledare är Ola Karlsson, mångårig solocellist i Radiosymfonikerna och professor vid Kungliga Musikhögskolan.
Synne Vinje, ung karismatisk sopranstjärna från Norge. Hon är lika hemmastadd i italiensk opera som i romanser och oratorier. Hennes röst har beskrivits som ”en fjällbäck och en storm på Nordsjön”.
Anders Kjellberg Nilsson, violinist och konsertmästare för Kungliga Hovkapellet. Har framträtt som solist med samtliga symfoniorkestrar i Norden.
Bernt Lysell, mångårig konsertmästare i Radiosymfonikerna, Kungliga Filharmonikerna och Uppsala Kammarorkester. En av landets mest erfarna toppmusiker.
Valeria Resjan, pianist i världsklass, såväl som solist och kammarmusiker.
Stina Ekblad, en av landets mest uppburna skådespelare på Dramaten och på film.
Amadékvintetten, blåskvintett med soloblåsarna i Sveriges Radios Symfoniorkester.
Mats Bergström, internationellt erkänd gitarrist.
Niklas Lindblad, välkänd radio- och TV-röst. Underfundig och initierad.
Evenemanget genomförs i samarbete med Radiosymfonikernas och Radiokörens vänner.
Program
Avresa 12/10 | |
17.00–17.30 | Triounderhållning @ Lobbyn Bernt Lysell, Ola Karlsson och Valeria Resjan |
17.30–17.45 | Insläpp och välkomstdrink @ Backstage |
17.45–18.30 | Amadékvintetten i en exklusiv konsert* @ Backstage Valeria Resjan och Stina Ekblad |
18.45–19.30 | Pianokvartett och exklusiv konsert* @ Backstage Anders Nilsson, Bernt Lysell, Ola Karlsson och Valeria Resjan samt konsert med Stina Ekblad, Synne Vinje och Mats Bergström |
22.45–00.15 | Midnattskonsert med alla artister @ Terrassen |
Hemresa 13/10 | |
09.00–10.00 | Frukostklubben – ett exklusivt event* @ Backstage |
10.00–11.00 | Soloblåsare med stråkar och trio med blåsare – exklusiv konsert* @ Backstage |
11.30–12.15 | Mats Bergström på sologitarr @ Lobbyn |
12.30–13.45 | Avslutningskonsert med alla artister @ Terrassen |
- Lobbyn, däck 5
- Backstage, däck 5
- Terrassen, däck 10
*Med reservation för ändringar. Mer detaljerat program delas ut ombord.
Avgångs- och ankomsttider
Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
---|---|---|---|
Falun Resecentrum | 10:30 | 19:05 | |
Borlänge Resecentrum | 10:50 | 18:45 | |
Säter Busstation | 11:10 | 18:25 | |
Hedemora Gussarvsgatan | 11:25 | 18:10 | |
Avesta Busstation | 11:45 | 17:50 | |
Sala Resecentrum | 12:25 | 17:10 | |
Västerås Busstation | 13:05 | 16:30 | |
Viking Line Hpl 15 | 16:00 | 14:30 |
Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
---|---|---|---|---|---|
12/10 | Buss | Specialkryssning - Klassisk musikkryssning ombord på Birka | Mer än 8 | 1 760:- | Boka |