Skip to main content

Bornholm 5 dagar

Solskensön Bornholm bjuder på skön natur, klippkuster och ljungbackar. Det är tack vare havet och klipporna som Bornholms klimat är så milt och har många solskenstimmar. Populära utflyktsmål är Hammerhus fästning, Helligdomsklipporna och idyllen Gudhjem. Eller varför inte Österlars Rundkirke. Det här är bara några av de tårtbitar som vi bjuds på under vår resa till Bornholm.

Fritextsökning

Dagsprogram

  • DAG 1: MOT JÖNKÖPING

    Vi påbörjar vå resa söderut, första natten tar vi in på hotell Elite Stora Hotellet i Jönköping. Vi kommer fram på eftermiddagen och får lite tid i Jönköping på egen hand. Vi samlas på kvällen för en gemensam middag på hotellet.

    MOT JÖNKÖPING
  • DAG 2: BORNHOLM

    Efter en god frukost så är det dags att inta våra platser i bussen och styra kosan mot Ystad. Här tar vi färjan över till Bornholm. Väl på Bornholm åker vi till vårt hotell Balka Strand i Nexö. Rummen är ca 15-27 m2 och alla med eget badrum/toalett. På kvällen ses vi för en gemensam middag på hotellet.

    BORNHOLM
  • DAG 3: NORRA BORNHOLM

    Under två dagar ska vi upptäcka denna härliga ö. Vi startar första dagen med en tur till de norra delarna. tillsammabns med vår lokalguide. Här får vi upptäcka vackra klippformationer och vyer. Hammershus som är beläget på sin klippa 74 meter över Östersjön är en av de bäst bevarade medeltida försvarsanläggningarna i Norden. Vi kör längs med "Bornholms Riviera" en kantig kuststräcka som präglas utav klippor och små vikar med et rikt fågelliv. Därefter fortsätter vår färd mot Gudhjem, en underbar idyll med branta gator och vackra hus där blommorna frodas. Vi äter en lättare lunch på Gudhjems Rökeri. Inte långt därifrån ligger Österlars Rundkirke där det blir ett besök. Väl tillbaka på hotellet äter vi en gemensam middag på hotellet.

    NORRA BORNHOLM
  • DAG 4: SÖDRA BORNHOLM OCH RÖNNE

    Efter frukost är det så dags att upptäcka den södra delen på Bornholm tillsammans med vår lokalguide. Vi besöker det säregna landskapet vid syd punkten nämligen Due Ode. Här kommer vi få se den otroligt vita sanden, som är så fin att den tidigare användes vid tillverkning av timglas. Vi åker vidare mot Rönne där vi besöker staden samt äter en gemensam lunch på Café Gustav. Mot eftermiddagen kommer vi tillbaka till hotellet och vi avslutar dagen med en gemensam middag på hotellet.

    SÖDRA BORNHOLM OCH RÖNNE
  • DAG 5: HEMÅT

    Efter att vi intagit vår frukost är det så dags att bege oss mot fäjan som tar oss till Ystad sedan återstår en heldag i bussen innan vi är hemma igen under sen kväll. Vi gör stopp för fika och lunch under resans gång på lämpliga ställen.

    Resenärer i bussen
Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Falun Resecentrum 09:00 23:35
Borlänge Resecentrum 09:25 23:05
Säter Lagmannen / Willys 09:45 22:45
Hedemora Gussarvsg./Hemköp 10:00
Avesta Busstation 10:15 22:05
Sala Resecetrum Hpl A 10:50
Västerås Bussterminal Hpl I 11:25
Hallstahammar Hallsta Krog 11:40 20:35
Köping OKQ8/vid Brandstationen 12:00
Arboga Dinners / E18 12:15 19:55
Örebro Scandic Väst 12:50 19:15

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
13/9BussBornholm 5 dagarMer än 89 695:-Boka
Resekalender
AvresaDestinationPris från
19/8Lofoten 9 dagarfrån 17 995:-
Kontakta oss
Tobbes Resor på Instagram