Hangö 4 dagar, Finlands sydligaste stad

Låt oss ta dig med på en spännande rundresa i vårt grannland i öst. Du reser bekvämt med egen buss och guide, äter gott och får kunskap som inte går att läsa sig till.
Konst, historia och musik med en övernattning i Hangö
– Hangö, Finlands sydligaste stad
En tvådagarsupplevelse genom södra Finland som bjuder på fantastiska upplevelser och möten. Vi börjar med ett besök i Fiskars – 1600-talsbruket som förvandlats till en unik designer- och hantverkarby. Här avnjuter vi en 3-rätters lunch på restaurang Kopparsmedjan.
Färden fortsätter förbi Lappvik till Finlands sydligaste stad Hangö och spahotellet Regatta, beläget på första parkett vid havet. Förmiddagen dag två bekantar vi oss närmare med den charmiga småstadsidyllen i Hangö innan det bär av mot nya äventyr i Ekenäs, Wiurila gård, Frontmuseet och Hirvensalo.
Hotel Regatta

Regatta Spa Hotel är ett utmärkt alternativ för din strandsemester i Hangö. Deras 2 inomhuspooler erbjuder nöjen för hela familjen, och gäster på jakt efter avkoppling kan unna sig sportmassage, aromaterapi och manikyr och pedikyr. Du kan äta gott på deras kafé och dessutom finns en bar/lounge, där du kan svalka dig med en drink. Här erbjuds dessutom ett fitnesscenter, en bastu och en ångbastu.
Hotellet ligger i en gammal byggnad. På grund av strukturen är det inte handikappvänligt. Du kan få hjälp av hotellpersonalen. Vänligen informera om detta i förväg om du behöver hjälp.
Dagsprogram
DAG 1: Mot Finland
Vi startar dagen från er hemort för att ta oss till Viking Terminalen där vi kliver ombord på M/S Gabriella som ska ta oss till Helsingfors. Båten avgår kl 16.30. Gemensam buffémiddag ombord.
DAG 2: Helsingfors mot Hangö
Vi börjar dagen med en god frukost innan vi anländer till Helsingfors ca kl 10.10. Därefter väntas två välfyllda dagar i Finland. Vårt första besök är Fiskars där vi får en kort rundtur innan vi får lite tid för shopping. Sedan är det en gemensam tre-rätters lunch på Kopparsmedjan i Fiskars, till lunchen ingår det ett glas vin eller öl. Vi fortsätter sedan till Lappvik som ligger mellan Ekenäs och Hangö. Här ska vi få en guidning på Frontmuséet. Vi åker vidare mot Hangö och gör ett besök i Hangö kyrka som bjuder på lite krigshistoria och pianomusik. Efter en lång dag så anländer vi till vårt Hotel Regatta som vi ska bo på en natt. Dom som önskar kan förboka middag på kvällen (ingår inte i priset)
DAG 3: Hangö
Efter en god frukost fortsätter vår resa och vi börjar dagen med en guidad bussrundtur i Hangö. Hangö är Finlands sydligaste stad och är belägen längst ut på Hangö udd. Det som kännetecknar staden är dess stränder i allmänhet. Det är även känt för vackra havslandskap, sin idyllisk träarkitektur och sitt mångsidigt kulturutbud. Hangö har i århundraden varit en viktig hamn och handelsplats och bevittnat många betydelsefulla händelser i Finlands historia. Efter rundturen väntas en god lunchbuffé på restaurang Le Beurre. Vi fortsätter sedan till Ekenäs där vi besöker konstmuséet Chappe, här bjuds det på rollguidningspromenad och guidning i muséet.Vi åker sedan vidare till Wirula gård där vi får en släktpresentation på vagn och hemmuséet. Här serveras det kaffe och smörgås innan vi beger oss vidare. Vi avslutar dagen med besök på St.Henriks ekumeniska konstkapell i Hirvensalo med pianomusik. Vi åker sedan vidare till Åbo där M/S Viking Grace ska ta oss tillbaka till Stockholm. Båten avgår kl 20.55 och gemensam middagsbuffé ombord.
DAG 4: Mot Hemorten
Vi startar dagen med en tidig frukost och kl 06.30 är vi tillbaka i Stockholm. När alla kommit ombord på bussen beger vi oss hem mot Dalarna och Västmanland igen, förhoppningsvis med en massa goda och trevliga upplevelser i bagaget.
Avgångs- och ankomsttider
Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
---|---|---|---|
Falun Resecentrum | 09:05 | 10:40 | |
Borlänge Resecentrum | 09:40 | 10:20 | |
Säter Busstation | 10:00 | ||
Hedemora Gussarvsgatan | 10:15 | 09:45 | |
Avesta Busstation | 10:35 | 09:25 | |
Sala Resecentrum | 11:10 | 08:45 | |
Viking Line Hpl | 15:30 |
Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
---|---|---|---|---|---|
24/5 | Buss | Hangö 4 dagar, Finlands sydligaste stad | Mer än 8 | 6 695:- | Boka |