Tosca på Dalhalla

Folkoperan tar operan tillbaka till Dalhallas ursprung med Puccinis Tosca – ett passionsdrama med konst och politik i centrum.
Tosca är ett av operalitteraturens mest spännande draman med den kanske allra vackraste musiken. I centrum står operasångerskan Floria Tosca, hennes älskade, konstnären och frihetskämpen Mario Cavaradossi och den grymme, maktfullkomlige polischefen Scarpia. Ett triangeldrama som i regissören Eirik Stubos händer blir ett intimt, avskalat och samtidigt storslaget kammarspel.
Föreställningen som spelats för utsålda hus på Folkoperan i Stockholm och har nypremiär på Norrlandsoperan i mars, anpassas nu till Dalhallas magiska utomhusscen för ett gästspel den 4 augusti 2026 i kalkbrottet!
Tosca utspelar sig i Rom i en tid av politiskt kaos, korruption och terror. Under ett intensivt dygn följer vi Floria Tosca när brutaliteten ställs på sin spets. Den firade sångerskan pressas till det yttersta, dräper sin motståndare, förlorar sin älskade och tar till slut sitt eget liv. Puccinis Tosca hade urpremiär i Rom år 1900 och räknas till ett av operalitteraturens mästerverk. Med sånger som Cavaradossis ‘É lucivan e stelle’ (sången till livet), ‘Vissi d’arte’ (Toscas bön) och Scarpias ‘Tre sbirri… una carozza’ – som avslutas med körpartiet ‘Te Deum’, lämnar denna föreställning ingen oberörd.
Folkoperans musikaliska ledare, Henrik Schaefer, lyfter triangeldramat och musiken till nya höjder med ett snillrikt arrangemang för blåsorkester. Det ges plats både för att hitta nya musikaliska nyanser och för att förstärka berättelsen och dramat.
Italienaren och skaparen av Tosca, Giacomo Puccini, räknas till en av världshistoriens främsta kompositörer med operaverk som bland annat La Bohème, Turandot och Madama Butterfly.
Tosca är en samproduktion mellan Folkoperan och Norrlandsoperan.
Avgångs- och ankomsttider
| Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
|---|---|---|---|
| Västerås Bussterminalen hpl I | 14:30 | ||
| Sala Resecentrum hpl A | 15:05 | ||
| Avesta Busstation | 15:40 | 02:05 | |
| Hedemora Gussarvsgatan | 16:00 | 01:45 | |
| Säter lagmanen / Willys | 16:15 | ||
| Gustafs Affär/Mack RV 70 | 16:25 | ||
| Borlänge Resecentrum | 16:35 | 00:55 | |
| Falun Resecentrum | 17:00 | 00:30 |
| Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
|---|---|---|---|---|---|
| 4/8 | Buss | Tosca på Dalhalla | Mer än 8 | 1 695:- | Boka |
