Skip to main content

Sommarkryssa till Strängnäs med besök på Gripsholms slott

Vi tar oss med vår buss till Västerås för att stiga ombord på M/S Havsörnen som ska ta oss till Strängnäs. Ombord serveras en god lunch till Mälarens vackra skärgårdsmiljö. Efter en tur på ca 3 timmar anländer vi till Strängnäs där vår buss står och väntar. Vi tar oss vidare för ett besök på Gripsholms slott där vi ska få en guidad tur.

Gripsholms slott inrymmer fyra sekel av inredningar och konst. Slottet uppfördes på 1500-talet och utgjorde då en del av det nationella försvarssystemet. Slottet uppfördes även som en representativ bostad för renässansfursten Gustav Vasa. Den stora Rikssalen med sitt målade tak och sina helfigursporträtt av Gustav Vasa och hans samtida europeiska regenter förmedlar en god bild av den ursprungliga miljön på Gripsholm. Slottets mest berömda 1500-talsgemak är Hertig Karls Kammare som är en av landets mest välbevarade interiörer från denna epok.

Vi avslutar vår dag med em-fika på Callanderska gården som har en mysig trädgård med utsikt mot Mälaren och Gripsholms slott. På Callanderska gården kan du besöka gårdens hantverksbodar, titta på sommarens utställning, besöka museet eller fynda på hembygdsföreningens loppis eller butik.

Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Falun Resecentrum 08:00
Borlänge Resecentrum 08:20 23:40
Säter Busstationen 08:45 23:20
Hedemora Gussarvsg/Hemköp 09:00 23:05
Avesta Busstationen 09:20 22:45
Sala Resecentrum Hpl A 09:50 22:25

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
13/7BussSommarkryssa till Strängnäs med besök på Gripsholms slottMer än 81 295:-Boka