
Tom Jones kommer till Dalhalla den
22 juli och det blir hans enda konsert
i Sverige i sommar.
Tom Jones är i allra högsta grad en levande legend. Hans oemotståndliga shower korsar musikaliska epoker och genrer, överbryggar klassklyftor och vänder sig till unga såväl som äldre, män och kvinnor, i både det traditionella och det banbrytande.
Som Gudfadern av modern soul har det för Tom Jones alltid handlat om kraften i sången och styrkan i rösten. Med en enastående karriär som sträcker sig över fem decennier och som fortfarande är spirande.
En idag 70-årig sångare och entertainer, som fortfarande utvecklas och inte räds för att samarbeta och inspireras av dagens musikaliska genier.
I slutet av 90-talet tog han hjälp av såväl The Cardigans som Robbie Williams när han spelade in albumet "Reload". Skivan som toppade den svenska albumlistan, sålde hela 4 miljoner exemplar världen, över och fick en helt ny generation att upptäcka Tom Jones. Det senaste albumet heter ”Praise & Blame”.
Vid sin sida hade Tom Jones den här gången producenten Ethan Johns, känd för sitt arbete med bland annat Kings of Leon, Rufus Wainwright och Ryan Adams. Albumet hyllades till skyarna av såväl den brittiska som amerikanska pressen.
Även i Sverige togs den emot med vackra ord, bland annat av Aftonbladet som kallade skivan hans bästa på 70 år.
Västerås, Sala, Avesta, Hedemora, Säter, Gustafs, Borlänge
och Falun.
Ej klart
Eventuell specialkost skall meddelas Tobbes Resor senast 14 dagar före avresa.
Medtag gärna egen fikakorg till pausen, varma kläder sittunderlag och regnkläder (paraply är inte tillåtet under föreställningen).